recenzja - Act IV Przystanek Woodstock 2008 [Teraz Rock 4/2009]


Closterkeller
Act IV - Przystanek Woodstock 2008
Złoty Melon
4,5/5

Po zeszłorocznym Przystanku Woodstock dało się słyszeć opinię, że jedną z głównych atrakcji był fenomenalny występ Closterkellera. O tym jak zaprezentowała się ekipa Anji Orthodox, można teraz przekonać się oglądając DVD, dokumentujące tamten występ.

W studiu muzyka Closterkellera jest wielobarwna, ale też często bardzo mroczna, klimatyczna. Anja jednak zdaje sobie sprawę, że scena rządzi się nieco innymi prawami. Dlatego odkąd pamiętam, występy tej formacji miały w sobie dużą dawkę energii. W materiale z Act IV nie jest inaczej. Cały koncert rozpoczyna mocna W moim kraju. Dalej jednak panowie (i pani) nie odpuszczają. Z równą siłą atakują w Na krawędzi, po którym następuje jeden z najlepszych utworów, nie tylko w repertuarze tego koncertu, ale i w całym repertuarze grupy. Czyli ciężki i przeszywający Violette. Krzysiek Najman napędza ten utwór z taką samą siłą, jak szesnaście lat temu, gdy grali go po raz pierwszy. A co z wokalistką? Przyznaje się w pewnym momencie do tremy. Jednak w żadnym wypadku nie odbija się to na występie. Zresztą jak słychać we Władzy, nie miała się czego obawiać. Publiczność, śpiewająca teksty, jest w stu procentach po stronie zespołu. Co zresztą chyba dodało Anji wiary, bo już niewiele później, w Dlaczego noszę broń, pokazuje z jaką siłą potrafi śpiewać. Ten utwór otwiera krótki set z płyty Scarlet, z utworem tytułowym na czele i zupełnie przearanżowanym, zagranym dużo ciężej Tak się boję bólu. Jednak oprócz tego co znane, mamy też okazję usłyszeć zapowiedź następnej płyty Closterkeller, czyli utwór Ogród półcieni.

Porównując to DVD z wydanym w 2003 roku koncertem Act III trzeba przyznać, że oba te koncerty znakomicie się uzupełniają repertuarowo. Tu znalazło się wszystko to, czego wówczas zabrakło. Z Agnieszką na czele! Z tym że występ na dużej scenie, przed gigantyczną publicznością, okazuje się czymś zdecydowanie odpowiedniejszym dla Anji Orthodox i jej zespołu, niż recital w studiu telewizyjnym.

DVD wydawane przez Jurka Owsiaka zazwyczaj mają także trochę dodatkowego materiału. W przypadku Closterkeller możemy posłuchać wywiadów z Anją, nakręconych bezpośrednio po koncercie, a także 10 lat temu dla programu Kręcioła. Większą gratką są jednak fragmenty archiwalnych występów Closterkellera. Dwa z pRzystanku Woodstock w 1998 i 1999 roku oraz podczas zeszłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Michał Kirmuć